צבעי שיער ללא אמוניה – כיצד הכל התחיל

הכל בגלל פריץ וקארל – פריץ האבר וקארל בוש, הם שני המדענים הגרמנים שהגו את השיטה להפקת האמוניה, אי-שם בימי מלחמת העולם הראשונה. אם לא הם, כנראה שלא היינו חופרים לכם עכשיו באלפיים מילה, על צבעי שיער, על שיווק ויחסי ציבור למוצר ועל האמוניה, שהפכה לאויבת מספר אחד של מעצבי השיער. מישהו אמר נטול ולא קיבל?

 

אמוניאק. רק מהשם אפשר לפתח אנטי לחומר הזה, אבל ספק טרנד ספק שלב אבולוציוני בהתפתחות המוצר שנקרא "ללא אמוניה" או ammonia-free, כי באנגלית זה נשמע עוד יותר בריא, כאן כדי להישאר. אין ספק שהחזרה לבסיס הטבעי של המוצרים, לרוב מוצרי המזון שאנו מכניסים לגוף שלנו, היא תהליך שהחל מזמן, שיא תחילתו בעשור הקודם ושיאו עוד הרבה לפנינו. יותר ויותר מוצרים מתהדרים בהיותם נטולי חומרים משמרים, ללא מונוסודיום גלוטומט, ללא צבעי מאכל, ללא עופרת, ללא גופרית, ללא אש ותמרות עשן. החברות המסחריות זיהו את השאיפה של האדם לבריאות ואולי אף את החרדה שלנו מפני תחלואים ותוספים "מיותרים" שעלולים לגרום להם.

"בקפה שלי אין קפאין, בסיגריה שלי אין ניקוטין, בסוכר שלי אין סוכרים, בקולה שלי אין קוקאין". כך שרו הנטאשות אי שם בשנות התשעים. מעניין אם היה נכתב השיר עכשיו, האם הייתה משתרבבת לה שורה של "בהחלקה שלי אין פורמלין, בצבע שלי אין אמוניה"? יכול להיות שלא. אבל אין ספק שהאמוניה, לפחות על-פי הפירסומים ומערכת יחסי הציבור המופעלת לשווק את צבעי השיער נטולי האמוניה, הפכה לאיוב מר ואכזר של הלקוחות במספרה בכלל ושל מעצבי שיער בפרט.

תרכובת של חנקן ומימן

אמוניה, מעבר לכך שלימדו את כולנו לאהוב אותה כמו שיש לאהוב את משה קצב, היא בסך הכל תרכובת של חנקן ומימן והיא בעלת חשיבות גבוהה בתעשייה הכימית ובביולוגיה. בתנאי לחץ וטמפרטורה רגילים (ותסלח לי מראש מורתי לכימיה מהתיכון במקרה של אי דיוק) האמוניה היא גז חסר צבע ובעל ריח חריף. למעשה, השימוש העיקרי באמוניה, שאת השיטה להפקתה הגו עוד במלחמת העולם הראשונה שני מדענים גרמנים, (איך לא) הוא לייצור דשנים, חומרי נפץ ופולימרים. כל אלו מכם שמצביעים עכשיו ורוצים לשאול מהם פולימרים, בבקשה לשבת. עוד לא הגענו לחומר הזה.

אם כבר נסחפנו ב-"60 שניות על אמוניה ושימושיה השונים", נספר לכם שלפני גילוי הפריאון, הייתה האמוניה יקירתנו חומר פופולרי במכונות לייצור קרח ובמערכות קירור בעיקר בשל תכונותיה התרמודינמיות העדיפות. מרתק, נכון? הנה עוד פנינת מידע: האמוניה אף שימשה כדלק למטוסי רקטה ובתחילת שנות ה-80 הסבה חברה קנדית מכונית מסוג שברולט אימפלה לתדלוק באמוניה. אותה אמוניה, נוצרת בגוף החי באופן נורמלי בתהליך חילוף החומרים של חומצות אמינו. בריכוזים גבוהים היא רעילה ולכן הכבד מפרק אותה ומסלק אותה בעזרת הכליות אל השתן. בעבר, הייתה שאיפת אמוניה בכמויות קטנות, נהוגה כשיטה להעיר אנשים מעילפונם. ספק אם היום ישתמשו בשיטה זו.

בתעשייה הכימית שימשה ועדיין משמשת האמוניה כאחד המרכיבים, אם כי בריכוז נמוך למדי, בייצור צבעי שיער הקבועים ומסייעת בעצם המצאותה בחומר לקבלת תוצאות צביעה טובות. תפקיד האמוניה "לפתוח" את השכבה החיצונית של השערה, תוך כדי הריסת המלנין, כדי לאפשר לחמצן להיקלט בתוכה ולמולקולות הצבע לחדור אליה ולצבוע אותה בגוון המבוקש.

inoa-ammonia-free-ad

נו, אז מה? אז קצת אמוניה.

למרות הסיוע שמעניקה האמוניה בהגעה לתוצאות צביעה טובות, יש לה חסרונות. ראשית, הריח החריף הנודף ממוצר עשיר באמוניה. בנוסף, האמוניה עלולה לגרום לעיקצוצים, רגישות בעור, גירודים, ריאקציה במקרים של קרקפת רגישה ואף צריבה בעיניים. במקרים מסויימים, החשיפה לאמוניה באופן ממושך, בעיקר חשיפה ממושכת ש"זוכים" לה מעצבי שיער המרבים להשתמש בחומרים המכיליםאמוניה במספרה בתהליך צביעת שיער, עלולה לגרום לאלרגיות במקרה "הטוב", לנזק חמור לריאות במקרה החמור יותר ואף ליותר מזה.

"אז מה זה אומר?" שואלים את עצמם מעצבי שיער ברחבי כל העולם, שעד היום חונכו להשתמש בחומרים המכילים אמוניה ופתאום מנסים לחנך אותם ההיפך. "האם עלינו להפסיק את השימוש ב צבעי שיער המכילים אמוניה לחלוטין?" האמת היא, שהאמת גמישה לחלוטין. ראשית, נבהיר שהחשיפה לאמוניה אינה בריאה. באותה נשימה נאמר שהחשיפה לרעש הנגרמת מפעולת הפן במספרה והירידה בשמיעה הוודאית הנגרמת כתוצאה מכך, מוכחת הרבה יותר מנזקי האמוניה. נכון, האמוניה עלולה לגרום לאלרגיות ולתופעות לוואי כגון עיקצוצים וגירודים אך ספק אם הענף יפסיק כליל להשתמש בצבעי השיער המסורתיים המכילים אמוניה. יחד עם זאת (שימו לב שאנחנו כלל לא החלטיים בנושא, אולי בגלל התנהגות השוק…) אין ספק שהכיוון הכללי של החברות היצרניות הוא להתחבר לטרנד הבריא ולייצר עוד ועוד חומרים פחות מזיקים.

ammoniac

משל השפן הקטן

שלושים או ארבעים שנה אחורנית, אף אחד לא האמין שהשפן הקטן יהיה קונצנזוס. נו, אל תהיו נודניקים עכשיו ותשאלו שפן או ארנב. החמוד הקטן שעל גב האריזות. אנחנו כמובן מדברים על הסמליל המייצג את האיסור על ניסוי החומרים על בעלי חיים. כמו שהאיסור הנ"ל הפך להכרח ואין כמעט חברה יצרנית שתתעלם ממנו (או שתתעלם ממנו ולא תכחיש זאת), כך יש סיכוי סביר שבעוד עשר או עשרים שנה מהיום, לא יהיו כמעט חברות שישתמשו באמוניה בתהליך הייצור של צבעי השיער. לאלוהי האמוניה פתרונים.

בינתיים, הצפה של אמצעי התקשורת המקצועיים וגם חשיפה מאסיבית במדיה התקשורתית לקהל הרחב, מלמדת על "חינוך מחדש" לצריכת צבעי שיער נטולי אמוניה. השחקנית הבולטת במיוחד, ככל הנראה בשל גודלה והיכולת התקציבית העצומה שלה, היא לוריאל פרופסיונל שהשיקה לאחרונה את צבעי השיער ללא אמוניה "אינואה". "מהפכה של ממש בעולם צביעת השיער". כך מתואר צבע האינואה. אך האם באמת סימון האמוניה כאיוב שיש למגר מכותלי מקדשי השיער, הינה חידוש שהביאה לוריאל? לא מזמן סיפרנו לכם על פארוק שאמי, ספר פלסטיני שאהבתו למקצוע עיצוב השיער, חיבתו לכימיה והאלרגיה שפיתח לאמוניה, הביאו אותו ליצור סדרה של מוצרי שיער נטולי אמוניה. נכון שאין מדובר בצבעי שיער, אך האמוניה הייתה ידועה כחומר לא ידידותי למשתמש מזה שנים ארוכות.

CHI-ammonia-free-color

תעלול יחצ"ני או קידמה אמיתית?

גם וגם. אין ספק שתהליכי הייצור של צבעי השיער, שהצליחו להפיק תוצאות משביעות רצון מצבעי שיער נטולי אמוניה, ראויים להערכה ויש בהם חידוש של ממש. שימוש נכון בידע מצטבר, בטכנולוגיות חדישות ובמחקרים ארוכי שנים שהולידו את הצבעים החדשים. אך כל זה לא אומר שאין כאן מערכת משומנת שיניים של יחסי ציבור ה"משחקת" על קלף ה- "ammonia free". כבר בהצגת המוצר בפעם הראשונה בישראל, נשאלה השאלה שעשר עיתונאיות רצו לשאול והראשונה שקיבלה את זכות הדיבור הוציאה מפיה: "וכמה זה עולה?". צבעי שיער ללא אמוניה, חסרי הריח ומשופעי התכונות החיוביות (אנחנו מדברים פה על "כבוד אבסולוטי לסיב השיערה, אפס אחוז פשרות, קידמה טכנולוגית יוצאת דופן ותוצאות שטרם נראו במחוזותינו") לא יכולים לעמוד באותו קנה מידה של מחיר כמו אחיהם ה"פושטים", הרגילים.

כך למעשה נוצר רף מחירים חדש של תהליך צביעת שיער במספרה, כאשר השימוש הינו בצבעי שיער נטולי אמוניה. מי מרוויח? כולם. מהלקוחה, שמקבלת שירות מוקפד ואיכותי ובאמת נטול ריח, דרך מעצב השיער, שחשוף פחות לאמוניה ויכול לגבות על השירות קצת יותר בימים מטורפים של מלחמות מחירים הנמצאים בצניחה חופשית. כמובן, גם חברות הצבעים, שהצליחו לעורר עניין חדש בענף ולייצר זן חדש של צבעי שיער, בעלי יתרון יחסי המאפשרים לחדש את המלחמה על ליבו וכיסו של מעצב השיער ועל ליבן וכיסן של הלקוחות שלו. אה, גם אנחנו, רחמנא ליצלן, מרוויחים מהסיפור, כי עכשיו, כל העולם ואשתו רוצה לספר לכם כמה "אין אמוניה" יש בצבע שלו.

מי ומי בחגיגת האין אמוניה?

בתחילה, נראה היה שמדובר בחברה אחת ויחידה שתתהדר בהיעדר אמוניה מצבעי השיער שלה. מהר מאוד, נוכחנו לדעת, שכולם גילו את אמריקה, או לפחות טוענים לחלקם בעוגת הצריכה של צבעי השיער הנטולים. לוריאל פרופסיונל השיקה בקול רעם את "אינואה" אך הפירסומים השונים מלמדים כי צבעי שיער ללא אמוניה מציעות גם שוורצקופף (אסנסיטי), וולה פרופשיונלס (קולור טאצ'),אלגון (דולצ'ה), אלפא פארףיוג'ין פרמהיונסאי, צ'י והרשימה ממשיכה וממשיכה.

איך יעמוד מעצב השיער על ההבדלים המהותיים בין המוצרים השונים ויצליח לאמת את היתרונות השונים המוצעים על-ידי מגוון צבעי השיער הבריאים? כנראה שלא תהיה ברירה אלא להשתמש בדרך העתיקה והפשוטה: לנסות את המוצרים.

alfa-parf-color-wear-1

דבר המפרסם: רכיבים אורגניים, שיטה להחדרת צבע באמצעות שמן ונוסחה סודית במקום אמוניה

מומחי גליקסמן קוסמטיקס, יבואני "דולצ'ה – צבעי שיער ללא אמוניה" מסבירים על הצבע: "פריצת דרך טכנולוגית הובילה לפיתוח צבעי שיער נטולי אמוניה על בסיס נוסחה בלעדית ומהפכנית, המאפשרת לנשים ליהנות משיער צבוע באיכות הגבוהה ביותר, אך גם להרגיש מוגנות כאשר צבע השיער העוטף את שיערן ובא במגע עם הקרקפת שלהן במשך מספר שבועות, בטוח יותר לשימוש. בצבע השיער נטול האמוניה, הוחלפה האמוניה בנוסחה סודית, הכוללת שמנים יחודיים ותמציות צמחים טבעיות המרככים את השיער, מזינים אותו, מוסיפים לו לחות ומגנים עליו  – כך שבסופו של דבר הצבע החדש לא הורס את השיער אלא להיפך, הוא משקם אותו ומטפל בו תוך כדי הצביעה. צבעי השיער ללא האמוניה עברו מבחנים דרמטולוגים והם מתאימים לשימוש לכל אישה ובעיקר לנשים בעלות רגישות בקרקפת או נשים בעלות שיער פגום, יבש ודהוי."

התוצאות המובטחות תוך שימוש בצבעי שיער דולצ'ה: פעולת הצביעה נטולת תגובות אלרגיות כגון: עקצוצים, גירודים וצריבה בעיניים. הצבע בעל ריח נעים ונטול ריח חריף של אמוניה. הצבע המתקבל אחיד מהשורשים ועד לקצוות, בעל מראה מדויק ועשיר. הצבע עמיד לאורך זמן, חזק ולא דוהה. כיסוי השיער הלבן מושלם. הצבע שומר על עור הקרקפת (מומלץ במיוחד לקרקפת רגישה) ועל סיב השערה. השיער נראה חי, רך,בריא ומלא ברק.

צבעי essensity ללא אמוניה של שוורצקופף Schwrzkopf הינם פריצת דרך בתחום צביעת השיער, לצבעים של אסנסיטי מעל 95% רכיבים אורגניים והם נטולי אמוני ומחוסרי ריח: צבעי קרם המכילים בתוכם מרקם של שמנים אתריים. 100% כיסוי שיער לבן. מכיל תמציות אורגניות טבעיות של זרעי ענבים ו- Ectoin (חומצה טבעית השומרת על הלחות בעור הקרקפת ובשיער המגינה מפני קרניUV ונזקי חום וקור). 50 גוונים הניתנים לערבוב בינהם ובכך מגדילים את יכולת היצירתיות. מחזקים את המבנה הפנימי של השערה, תוך כדי תהליך הצביעה. רכיבים מגינים, השומרים על צבע השיער לאורך זמן ועל ברק טבעי. תחליב קרם מפתח צבע, העובד בצורה הרמונית עם צבעי הקרם ללא אמוניה של "אסנסיטי" של שוורצקופף. אגב, שימו לב, יש לומר שוורצקופף ולא שוורצקופ.

Schwarzkopf-Essensity-hair-

מעבדות המחקר של L'Oreal Professionnel מצהירות כי שינו את אופן החשיבה הבסיסי והמציאו שיטה חדשה לקבלת תוצאת צביעה, יחד עם יתרונות חדשים רבים העונים על ציפיות של נשים ומעצבי השיער בכל העולם. הסוד החדש: שיטה להחדרת צבע באמצעות שמן.
Oil Delivery System (או בקיצור ODS). "לראשונה בתחום צביעת השיער נעשה שימוש בשמן, הממקסם את יעילות החדרת מרכיבי הצבע הפעילים (פיגמנטים – צבענים), עם המרכיב האלקלי, ע"י ריכוזם ללב סיב השערה. סיב השערה נשמר טוב יותר ותוצאת הצביעה חסרת תקדים. השיטה החדשנית והייחודית, מאפשרת שימוש במרכיב אלקאלי שאינו אמוניה ובעל יכולות הבהרה (שינוי טון) שטרם הושגו בריכוזים כאלו. דור חדש של צבע שיער, ללא אמוניה וללא ריח.

צבע השיער של אינואה מורכב מ-3 מרכיבים: Colorant gel (קרם צביעה) – מכיל את המרכיב האלקאלי המחליף את האמוניה ומתערבב עם חומרי הצבע. Oleo gel(ג'ל אינואה) – מכיל את המרכיב הפעיל המעניק הגנה לעור הקרקפת ויעילותו הוכחה על אנשים בעלי קרקפת רגישה.Cream developer (קרם מפתח-חמצן) – הרכב ייחודי המכיל בנוסף לפרוקסיד (מרכיב החמצן) מרכיב קוסמטי lonéne G , המחזק פי 5 את סיב השערה. בזכות החדרת הקרם, מתקבל מראה צבע אחיד ותחושה רכה וקטיפתית לשיער.
3 מרכיבים חדשניים אלו בפורמולת אינואה פועלים יחד ומעניקים צביעת שיער המבטיחה נוחות אופטימאלית לקרקפת וכבוד אבסולוטי לסיב השערה. מהו כבוד אבסולוטי לסיב השיערה אתם שואלים: "מכבד את הרמה הליפידית הטבעית ואת חומצות האמינו של סיב שיער טבעי" עונים בלוריאל. לאחר ניסויים רבים, בהם נבחנה תחושת הנוחות בקרב נשים בעלות קרקפת רגישה, לאחר הצביעה באינואה מבית לוריאל פריז, מופיעים פחות עקצוצים וגירודים, בהשוואה לצביעת השיער הקבועה המסורתית.

על אף היותה נטולת אמוניה, אינואה מאפשרת לנשים ולמעצבי השיער להבהיר את השיער עד ל-3 דרגות (טונים), להכהות שיער, ולכסות באופן מושלם שיער לבן, כל זאת עם מבחר של 50 גוונים עם טונים חמים או קרים: 10 גווני בסיס טבעיים, 6 גוונים זהובים, 10 גוונים חומים, 12 גווני נחושת אדומה, 9 גווני בז´, 3 גווני אפור.

הכל תלוי במבחן התוצאה

אחרי כל כך הרבה קומפלימנטים, איך יצליח מעצב השיער שעדיין גובה שכירות מהאמוניה שחיה אצלו המספרה, לבחור בצבעי השיער הרצויים מתוך המבחר המוצע כיום ולהתחיל גם הוא להציע ללקוחותיו את השירות של צביעה בצבעים מתקדמים ללא אמוניה?

הכל כאמור, תלוי במבחן התוצאה, התגובות של מעצבי השיער המובילים שכבר עברו להשתמש בצבעים נטולי אמוניה הם שיחרצו את גורלה של האמוניה. האם היא תצטרף אל משה קצב ותהפוך גם היא למשהו שהיה כאן וסבלנו ממנו בשקט, אבל עכשיו כולנו רוצים לשכוח? בינתיים, עוד ועוד חברות מציגות את ליין צבעי השיער ללא אמוניה שלהם ולמעצבי השיער נותר רק ("רק", כאילו שזו משימה קלה) לבחור. בהצלחה ולבריאות.

 

2 תגובות

  1. שלום
    איך אני יכולה להשיג ציבע שיער ללא אמוניה?
    שלחו לי תגובה למייל בבקשה

  2. כיום, מספרות רבות מחזיקות צבעים ללא אמוניה. ניתן להשיג צבעים ללא אמוניה של חברות מובילות כמו לוריאל פרופסיונל, וולה פרופשיונלס, יוג'ין פרמה פריז, צ'י, אלפאפארף, אינדולה ורבים אחרים. הנכון ביותר יהיה להתייעץ עם מעצב השיער שלך.

השאר תגובה

המייל שלכם לא יפורסם. Required fields are marked *

*

הרשמי לניוזלטר וקבלי את הגיליון הבא לפני כולם!

שם

דואר אלקטרוני *

profashioncover88
בכל עת, ניתן יהיה להסיר את שמך מרשימת התפוצה.